Ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε τη Μακάμπι με σούπερ Σλούκα!

Ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε τη Μακάμπι με σούπερ Σλούκα! 25/04/2024
Σλούκας

Με ηγέτη τον ασύλληπτο Κώστα Σλούκα, ο Παναθηναϊκός επικράτησε με  95-79 της Μακάμπι στο «καμίνι» του ΟΑΚΑ, ισοφάρισε σε 1-1 τη σειρά και πάει Βελιγράδι για το «διπλό»!

Οι φιλοξενούμενοι σκόραραν πρώτοι με τρίποντο του Κοέν, ενώ ο ίδιος έβαλε και δεύτερο τρίποντο. Ο Μήτογλου κάρφωσε και μείωσε σε 4-6, ενώ ο Ναν με τρίποντο από την κορυφή έγραψε το 7-8. Μετά την τρομερή άμυνα του Γκραντ, ο Γκριγκόνις έτρεξε και σκόραρε (11-12), ενώ ο Ναν ευστόχησε από τη γωνία για το 14-12. Ο Ντιμπαρτολομέο έφεραν τους φιλοξενούμενους στο +5 (14-19). Ο ορεξάτος Μήτογλου μείωσε από κοντά (16-19), όμως ο Γουέμπ απάντησε και ο Μπράουν κάρφωσε μετά από λάθος για το 16-23. Η διαφορά έγινε -9 με καλάθι του Ριβέρο (16-25). Ο Ριβέρο έβαλε τρίποντο από τη γωνία και η πρώτη περίοδος έληξε 20-28.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκάλεπτου, ο Σλούκας με εντυπωσιακό λέι απ μείωσε σε 23-28. Ο Βιλντόζα με τρεις βολές μείωσε σε 28-31, ενώ ο Νίμπο έβαλε δύσκολο καλάθι για το 28-33. Ο Κώστας Σλούκας έβαλε δύο συνεχόμενα τρίποντα και ισοφάρισε σε 38-38 ξεσηκώνοντας τους οπαδούς στο ΟΑΚΑ, ενώ λίγο αργότερα ευστόχησε και τρίτη φορά, με τον Παπαπέτρου να κερδίζει παράλληλα αντιαθλητικό και το σκορ να φτάνει στο 46-38 μετά από τρίποντό του. Το ημίχρονο έληξε με σκορ 51-39 χάρη σε μακρινό σουτ του Μήτογλου.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Παπαπέτρου με follow έγραψε το 53-39, ενώ ο Μήτογλου σκόραρε παίρνοντας και το φάουλ για το 56-39. Ο Μπράουν έδωσε μία λύση στη Μακάμπι με σουτ τριών πόντων (56-42), όμως ο Ναν του απάντησε από μέση απόσταση για το 58-42. Ο Μπλατ μείωσε με μακρινό σουτ (64-51), όμως ο Σλούκας ξαναμπήκε στο ματς και του απάντησε για το 67-51. Η τρίτη περίοδος έληξε με κάρφωμα του Αντετοκούνμπο και λέι απ του Κόλσον μετά από λάθος του Ναν για το 71-60.

Στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκάλεπτου, ο Κλίβελαντ κάρφωσε εντυπωσιακά και μείωσε σε μονοψήφιο μετά από ώρα (71-62). Ο Ριβέρο πήρε τη σκυτάλη και έριξε ακόμη περισσότερο τη διαφορά (71-66), ενώ ο Κλίβελαντ έφερε τη Μακάμπι σε απόσταση βολής (71-68). Ο Λεσόρ έκοψε τη φόρα της Μακάμπι από κοντά (73-68), ενώ ο Σλούκας έβαλε μεγάλο σουτ για το 75-68.  Ο Παπαπέτρου έβαλε μεγάλο τρίποντο από τη γωνία και έγραψε το 82-70, ενώ ο Γκραντ συνέχισε τον χορό τριπόντων γράφοντας το 87-72. Ο Σλούκας με λέι απ υπέγραψε τον πράσινο θρίαμβο και τη νίκη των γηπεδούχων, καθώς δεν μπορούσε να αλλάξει κάτι μέχρι το φινάλε.

Τα δεκάλεπτα: 20-28, 51-39, 71-60, 95-79