Conference League: Προβάδισμα τελικού η Φιορεντίνα

Conference League: Προβάδισμα τελικού η Φιορεντίνα 03/05/2024
ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ

Καταπληκτικός σε εξέλιξη, ένταση και σασπένς ήταν κι ο δεύτερος ημιτελικός του Europa Conference League, με τη Φιορεντίνα να επικρατεί εντέλει της σκληροτράχηλης Μπριζ με 3-2, χάρις σε ένα... buzzer-beater γκολ του Ενζολά στις καθυστερήσεις, παίρνοντας ισχνό προβάδισμα για τον τελικό της 29ης Μαΐου στην OPAP Arena.

Οι «βιόλα» πήραν νωρίς προβάδισμα με τον Σοτίλ και παρά τη γρήγορη ισοφάριση απ' τον Βάνακεν (εύστοχο πέναλτι στο 17'), έκλεισαν το ημίχρονο μπροστά στο σκορ με το πολύ ωραίο γκολ του Μπελότι στο 37'. Παρά την αποβολή του Ονιεντίκα με δύο κίτρινες μέσα σε τέσσερα λεπτά (58' και 61') η Μπριζ έφερε το ματς ξανά στα ίσα με τον Τιάγκο στο 63'.

Η Φιορεντίνα όμως δεν είχε πει την τελευταία... λέξη της και στο 90'+1' ο διεθνής Ανγκολέζος επιθετικός, Εμπαλά Ενζολά με ακόμη ένα εξαιρετικό γκολ χάρισε τη νίκη στους γηπεδούχους και μαζί το μικρό προβάδισμα που έψαχναν ενόψει της ρεβάνς της επόμενης Πέμπτης (9/5).

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ των πρώτων ημιτελικών του Europa Conference League έχουν ως εξής:

Άστον Βίλα (Αγγλία)-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (ΕΛΛΑΔΑ)  2-4 (45΄+1΄ Γουότκινς, 52΄ Ντιαμπί - 16΄, 28΄, 56΄ πέν. Ελ Κααμπί, 67΄ Έσε)

Φιορεντίνα (Ιταλία)-Μπριζ (Βέλγιο)    3-2 (5΄ Σοτίλ, 37΄ Μπελότι, 90΄+2΄ Ενζολά - 17΄ πέν. Βάνακεν, 63΄ Τιάγκο)

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΤΟ ΑΡΘΡΟ ΠΑΤΩΝΤΑΣ ΕΔΩ: filathlos.gr