Ciao Italia | 13 Φεβρουαρίου στους Κινηματογράφους

ciao new 728

Παναθηναϊκός – Μπαρτσελόνα 81-92

Δίχως βοήθεια από τον Ρικ Πιτίνο, ο Παναθηναϊκός έχτισε και μετά γκρέμισε με την ίδια ευκολία. Χάθηκε μια πολύ καλή ευκαιρία για «μεγάλη» νίκη.
  • Εμφανίσεις: 7

Ξεκίνησε, έκανε πέναλτι και αποχώρησε τραυματίας ο Κούτρης

KOYTRHS

Ο Λεονάρντο Κούτρης πήρε φανέλα βασικού από τον Βιθέντε Μορένο στο ματς της Μαγιόρκα με την Μπέτις, όμως στο 19' ήταν αρνητικός πρωταγωνιστής καθώς ανέτρεψε τον Φεκίρ μέσα στην περιοχή κάνοντας το πέναλτι με το οποίο η Μπέτις ισοφάρισε.

Τα χειρότερα δεν είχαν έρθει, όμως, για τον 25χρονο αριστερό μπακ, ο οποίος στο 30' τραυματίστηκε και δεν μπόρεσε να συνεχίσει, για να πάρει τη θέση του ο Φραν Γκάμεθ, ο οποίος έκανε και αυτός πέναλτι...

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΤΟ ΑΡΘΡΟ ΠΑΤΩΝΤΑΣ ΕΔΩ: filathlos.gr

"Αυτοκτόνησε" ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ κόντρα στην Μπαρτσελόνα (81-92) και τρέχει για την πρόκριση

Τόμας

Δέκα λεπτά μπάσκετ για τη Μπαρτσελόνα έφταναν για να νικήσει με 92-81 τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ που στα κρίσιμα σημεία δεν είχε τακτική, Καλάθη και καθαρό μυαλό και τώρα τρέχει για την πρόκριση. Δεν θα μπορούσε να περιμένει κανείς κάτι διαφορετικό: Ένας αγώνας ανάμεσα στον Παναθηναικό ΟΠΑΠ και την Μπαρτσελόνα εξελίσσεται σχεδόν πάντα σε συνθήκες ντέρμπι.

Παρά την ανωτερότητα σε εικόνα και σκορ των “πράσινων” στα πρώτα 25 λεπτά του ματς, η Μπαρτσελόνα επέστρεψε μέσω  κυρίως  της ατομικής ποιότητας των παικτών της στο τέλος και το... θρίλερ κατέληξε στην ομάδα του Σβέτισλαβ Πέσιτς, με μεγάλα σουτ και σωστές αποφάσεις όταν η μπάλα «έκαιγε».

Οι Καταλανοί έμειναν κοντά στο διάστημα όπου το «τριφύλλι» είχε τα ηνία και έκανε στο τέλος μία εξαιρετική  αντεπίθεση  διαρκείας, η οποία μετουσιώθηκε σε μία σημαντική νίκη.

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ ξεκίνησε δυναμικά στο ματς και ήταν ιδιαίτερα προσεκτικός στην άμυνα στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Οι «πράσινοι» χαμηλώσαν το τέμπο και στόχευσαν στον Παπαγιάννη και στο low post, κάτι που έγινε και... ανάγκη λόγω της αρχικής αστοχίας στα τρίποντα. Το 16-11 του 6ου λεπτού ήταν αποτέλεσμα καλής λειτουργίας σε όλο το μήκος του παρκέ και οι γηπεδούχοι έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο έχοντας τα ηνία (23-20).

Ο Καλάθης ανέλαβε δράση στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου και με συνεχόμενες ασίστ, μερικές εκ των οποίων άκρως εντυπωσιακές, βοήθησε σημαντικά στο +8 των «πράσινων» στο 15' (35-27). Το «τριφύλλι» ήταν εμφανώς ανώτερο σε αυτό το διάστημα του παιχνιδιού, όμως η ποιοτική Μπαρτσελόνα βρήκε λύσεις μέσω ατομικών εκλάμψεων των Ντιλέινι, Μίροτιτς και Τόμιτς, χωρίς ωστόσο να καταφέρει να «μπει» δυναμικά στο πνεύμα του αγώνα. Έτσι, οι γηπεδούχοι, που είχαν σε κεντρικό πλάνο επιθετικά τους Παπαπέτρου (10π) και Τόμας (9π), πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου έχοντας «μαξιλαράκι» εφτά πόντων (45-38).

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με +11 για τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ (51-40), που έδειξε ξανά διάθεση να «χτυπήσει» στη ρακέτα της Μπαρτσελόνα. Οι Μπέντιλ και Φριντέτ πήραν τα... ηνία στο επιθετικό κομμάτι, όμως η είσοδος του Ντιλέινι ανέβασε τους Καταλανούς, που «πάτησαν» σε δύο «πράσινα» λάθη για να πλησιάσουν στους τέσσερις (59-55, 25'). Η είσοδος των Βουγιούκα και Ράις έδωσε πνοή στους γηπεδούχους, που «έτρεξαν» επιμέρους σκορ 8-2 για το 67-57 του 28ου λεπτού. Αυτό δεν έφτασε πάντως για την διατήρηση μίας καλής διαφοράς, αφού η ομάδα του Πέσιτς κατάφερε να βρει σκορ και λύσεις, μειώνοντας σε 69-67 στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Η τέταρτη περίοδος ξεκίνησε με 69-69 και το ματς πήγε... στο μηδέν. Η Μπαρτσελόνα πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο ματς λίγο αργότερα (69-70, 32'), ενώ ένα τρίποντο του Αμπρίνες «πάγωσε» ακόμα περισσότερο το ΟΑΚΑ (74-76, 35'). Ο εξαιρετικός Παπαγιάννης ισοφάρισε, αλλά οι φιλοξενούμενοι είχαν πάρει... αέρα και αυτό μετουσιώθηκε σε διαφορά εφτά πόντων (78-85), δύο λεπτά πριν το τέλος. Κάπου εκεί τελειώσε και το παιχνίδι, αφού οι γηπεδούχοι δεν είχαν κουράγιο και... χρόνο για να επιστρέψουν.

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 45-38, 69-67, 81-92.

Και χωρίς τον Λάρκιν η Εφές έκανε... βόλτα στο Μόναχο

μπαγερν-εφεσ

Με τον Ντάνστον να βρίσκεται στη δωδεκάδα μετά από σχεδόν τεσσερις μήνες για ψυχολογικούς λόγους η Αναντολού Εφές νίκησε τη Μπάγερν στο Μόναχο (88-63), ανέβηκε στο 22-3 χωρίς τον τραυματία Λάρκιν και διατήρησε μια πολύ μεγάλη διαφορά από τις ομάδες που την ακολουθούν στην κατάταξη. Στο 7-18 έπεσαν οι Βαυαροί, που θα παλέψουν με τη Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης για να αποφύγουν την τελευταία θέση.

Με τον Σέιν Λάρκιν εκτός αγώνα, ο Αταμάν χρειάστηκε πλουραλισμό και τον είχε.  Μπομπουά - Σίνγκλετον - Πλάις - Σίμον έβαλαν άλλος μικρότερο, άλλος μεγαλύτερο λιθαράκι για το τελικό σκορ, αυτός όμως που ξεχώρισε ήταν ο Βασίλιε Μίσιτς, που είχε 9 πόντους από 1/3 δίποντα, 1/4 τρίποντα και 4/4 βολές, δύο ριμπάουντ, δύο κλεψίματα και οκτώ ασίστ, μόλις ένα λάθος, έξι κερδισμένα φάουλ και 21 μονάδες στο σύστημα αξιολόγησης σε 24 λεπτά, για να καθοδηγήσει εκ του ασφαλούς την ομάδα του.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-19, 25-37, 48-62, 63-88

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ (Κόστιτς): Τζορτζ, Μπρέι 5 (3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μονρό 5 (2/7 δίποντα, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 λάθη), Λούτσιτς 14 (5/8 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Λο 14 (4/5 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Τσίπσερ 3, Φλακαντόρι 2, Μπάρτελ 7 (1), Σίσκο 7 (1), Χιούστις 2, Ραντόσεβιτς 4.

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Αταμάν): Μπομπουά 16 (1/1 δίποντο, 4/6 τρίποντα, 2/4 βολες), Σίνγκλετον 14 (1/2 δίποντα, 4/8 τρίποντα), Σαϊμπίρ, Σανλί 7 (5 ριμπάουντ), Μορμάν 6 (2/2 δίποντα, 2/2 βολές), Τουντσέρ 8 (2), Πλάις 10 (5/9 δίποντα), Μίσιτς 9 (1 τρίποντο, 2 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 2 κλεψίματα), Άντερσον 7 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Πίτερς, Σίμον 11 (3/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ).