Επιστροφή στις νίκες με ανατροπή για την Αϊντχόφεν

Επιστροφή στις νίκες με ανατροπή για την Αϊντχόφεν 16/01/2021
Αϊντχόφεν

Στις νίκες και μάλιστα με εμφατικό τρόπο επέστρεψε η Αϊντχόφεν. Η αντίπαλος του Ολυμπιακού στους «32» του Europa League επικράτησε με 5-3 και μάλιστα με ανατροπή της Σπάρτα στο Ρότερνταμ για την 17η αγωνιστική της Eredivisie. Έτσι  μείωσε στον ένα βαθμό τη διαφορά από τον πρωτοπόρο Αγιαξ, ο οποίος θα υποδεχθεί αύριο την Φέγενορντ.

Η Σπάρτα μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και στο 4ο λεπτό αιφνιδίασε την Αϊντχόφεν. Ο Σμιτς έστειλε την μπάλα στα δίχτυα των φιλοξενούμενων και έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του.

Η Αϊντχόφεν ισοφάρισε σε 1-1 με τον Μάουρο Τζούνιορ. Στο δεύτερο ημίχρονο η Αϊντχόφεν έφερε τα πάνω – κάτω στον αγώνα, σκοράροντας δύο γκολ μέσα σε δύο λεπτά. Στο 47’ ο Μαλέν έκανε το 2-1 για την ομάδα του Σμιτς και στο 49’ ο Μαντουέκε σημείωσε το 3-1.

Στο 71’ ο Μαξ έκανε το 4-1 και όλα έδειχναν ότι η Αϊντχόφεν θα πάρει εύκολα τη νίκη. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι στο 75’ και στο 87’ πέτυχαν δύο γκολ με τους Γκράβενμπερχ και Χάρτσουχ και… άγχωσαν τους φιλοξενούμενους. Στο 90+3’  ο Μαλέν σκόραρε για δεύτερη φορά στο παιχνίδι και «σφράγισε» τη νίκη για την ομάδα του Σμιτς.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΤΟ ΑΡΘΡΟ ΠΑΤΩΝΤΑΣ ΕΔΩ: filathlos.gr