Ο Προμηθέας Πάτρας έριξε κατηγορία το Μεσολόγγι

Ο Προμηθέας Πάτρας έριξε κατηγορία το Μεσολόγγι 11/04/2021
Προμηθέας Μεσολόγγι

Ο Προμηθέας Πάτρας επικράτησε με 84-68 του Μεσολογγίου εντός έδρας και έστειλε τους νεοφώτιστους πίσω στην Α2, σε συνδυασμό με τη νίκη της Λάρισας επί του Ηρακλή.

Το Μεσολόγγι μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι, χάρη στην ευστοχία των Λόρενς και Λάιονς από τα 6,75μ. Οι Αμερικανοί έδωσαν προβάδισμα στην ομάδα του Ντίνου Καλαμπάκου με 5-9 στο 4ο λεπτό. Οι φιλοξενούμενοι ήταν μπροστά με 13-15, 1:47 πριν το τέλος της πρώτης περιόδου, ωστόσο ο Προμηθέας με ένα σερί 9-0 κατάφερε να κλείσει το δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 22-15.

Οι παίκτες του Μάκη Γιατρά συνέχισαν με το πόδι στο… γκάζι και με την έναρξη της δεύτερης περιόδου όχι μόνο έφτασαν σε διψήφια διαφορά, αλλά κατάφεραν και να τη διατηρήσουν με συνεχόμενα τρίποντα (25-15, 28-18, 33-23). Το Μεσολόγγι προσπάθησε να μειώσει, αλλά η ψαλίδα παρέμεινε κοντά στους δέκα πόντους μέχρι το τέλος του ημιχρόνου που ολοκληρώθηκε με 44-35.

Εντελώς διαφορετικό ήταν το σκηνικό στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, αφού οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν με ένα επιμέρους σκορ 10-2 να φέρουν τη διαφορά στον πόντο, (46-45). Ωστόσο, ο Προμηθέας κατάφερε πάλι να ξεφύγει, καθώς με ένα σερί 9-0 μετέτρεψε το 48-47 σε 57-47 στο 27ο λεπτό και έκλεισε την τρίτη περίοδο με διψήφια διαφορά (66-56).

Από εκεί και πέρα οι Πατρινοί δεν έχασαν ποτέ ξανά τον έλεγχο του αγώνα. Στη τελευταία περίοδο οι παίκτες του Μάκη Γιατρά διατηρούσαν πάντα μία διαφορά ασφαλείας, η οποία δεν έπεσε κάτω από τους οκτώ πόντους, ενώ με έξι αναπάντητους πόντους στο τέλος έφτασαν στο τελικό +16 (84-68).

Τα δεκάλεπτα: 22-15, 44-35, 66-56, 84-68