Ένα βήμα πριν τον τελικό του Conference o Ολυμπιακός: Σάρωσε 4-2 την Άστον Βίλα (Βίντεο)

Θρίαμβος στην Αγγλία για τον Ολυμπιακό που κέρδισε την Άστον Βίλα στον πρώτο ημιτελικό του Conference League.

Ένα βήμα πιο κοντά στον τελικό του UEFA Conference League είναι ο Ολυμπιακός μετά την εμφατική νίκη με 4-2 στην Αγγλία επί της Άστον Βίλα, σε ένα παιχνίδι που ο Ελ Κααμπί σημείωσε τρία τέρματα και έβαλε σε ρόλο... οδηγού την ομάδα του για την κατάκτηση ενός Ευρωπαϊκού τροπαίου.

Ο Ολυμπιακός μπήκε συγκεντρωμένος από το πρώτο λεπτό και φάνηκε να ανταπεξέρχεται απέναντι στην Άστον Βίλα, με τους Πειραιώτες να απειλούν στο 2ο λεπτό με την κεφαλιά του Ιμπόρα. Ο Όλσεν απέκρουσε την μπάλα, όμως ο διαιτητής γύρισε πίσω την φάση για παράβαση οφσάιντ που είχε γίνει νωρίτερα.

Μερικά λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι έκανα την πρώτη τους καλή φάση στο παιχνίδι, με τον Ρότζερς να κάνει ένα δυνατό μακρινό σουτ και τον Τζολάκη να απλώνει το σώμα του κάνοντας μια δύσκολή απόκρουση. Στο 8ο λεπτό οι Άγγλοι κατάφεραν να σκοράρουν με τον Μπέιλι, όμως το τέρμα ακυρώθηκε για επιθετικό φάουλ στον Ιμπόρα νωρίτερα στην φάση.

Ο αγώνας είχε έντονο ρυθμό, με τους φιλοξενούμενους να εκμεταλλεύονται την στιγμιαία αδράνεια στην άμυνα της Άστον Βίλα με αποτέλεσμα ο Ελ Κααμπί να ανοίγει το σκορ. Ο επιθετικός του Ολυμπιακού βγήκε τετ α τετ, μετά από το τακουνάκι του Τσικίνιο, και μπορεί αρχικά ο βοηθός σήκωσε το σημαιάκι αλλά μετά από έλεγχο στο VAR το γκολ μέτρησε.

Δείτε το γκολ:

Στο 28ο λεπτό οι «ερυθρόλευκοι» σόκαραν τους Άγγλους διπλασιάζοντας το σκορ με τον… συνήθη ύποπτο, Ελ Κααμπί, να βρίσκει δίχτυα για δεύτερη φορά στο παιχνίδι. Η φάση ξεκίνησε με το κλέψιμο του Ρέτσου, κι έπειτα ο Τσικίνιο συνεργάστηκε με τον Ποντένσε που με την σειρά του έκανε μια εξαιρετική σέντρα προς τον επιθετικό του Ολυμπιακού. Ο Ελ Κααμπί κατέβασε την μπάλα με το κεφάλι και στην συνέχεια πλάσαρε, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα του Όλσεν.

Η Βίλα έψαχνε λύσεις στον επιθετικό τομέα, προκειμένου να μειώσει, και στο 43ο λεπτό ο Μπέιλι μπήκε στην περιοχή και ο Ορτέγκα φάνηκε να τον ρίχνει κάτω με τους φιλάθλους να ξεσηκώνονται ζητώντας πέναλτι. Βέβαια ο διαιτητής δεν έκανε καμία κίνηση προς την άσπρη βούλα, όπως επίσης και ο VAR που συμφώνησε μαζί του.

Η Άστον Βίλα όμως συνέχισε να πιέζει μέχρι την λήξη του ημι9χρόνου και στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Κας πήρε μέτρα από τα δεξιά και πάσαρε στον Ντιαμπί, που με την σειρά του πέρασε όμορφά τον Γουότκινς. Ο 28χρονος επιθετικός με μία επαφή νίκησε τον Τζολάκη και μείωσε σε 2-1, λίγο πριν το σφύριγμα του διαιτητή για την ανάπαυλα.

Η Άστον Βίλα μπήκε δυναμικά στο δεύτερο μέρος και κατάφερε να φέρει το σκορ σε ισορροπία, όταν στο 52' ο Μπέιλι παρέλαβε την μπάλα στα δεξιά της περιοχής, και πάσαρε στον Ντιαμπί που έκανε ένα ωραίο σουτ στην κλειστή γωνία του Τζολάκη, γράφοντας το 2-2.

Στο 56' όμως ο Ολυμπιακός κέρδισε πέναλτι όταν μετά απο εκτέλεση κόρνερ του Φορτούνη από τα δεξιά, ο Ρέτσος σηκώθηκε για την κεφαλιά αλλά η μπάλα χτύπησε στο χέρι του Ντόουγκλας Λουίζ. Ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα και ο Ελ Κααμπί ανέλαβε την εκτέλεση, με αποτέλεσμα να σκοράρει και να δώσει προβάδισμα στην ομάδα του.

Ο Ολυμπιακός έμοιαζε ασταμάτητος έχοντας προβάδισμα ενός γκολ και εκμεταλλεύτηκε το μομέντουμ του αγώνα, καταφέροντας να πάρει ξανά προβάδισμα δύο τερμάτων στο 67ο λεπτό. Ο Έσε έκανε το σουτ εκτός περιοχής, και η μπάλα βρήκε στην πλάτη του Κόνσα, με αποτέλεσμα ο Όλσεν να μην μπορέσει να διώξει και να καταλήξει γκολ.

Το παιχνίδι είχε εξαντλητικό ρυθμό και έντονες μονομαχίες, καθώς σε κάθε φάση οι παίκτες και των δύο ομάδων έδιναν όλη τους την ψυχή να να κρατήσουν την μπάλα. Στο 84ο λεπτό ο διαιτητής έδωσε πέναλτι στους γηπεδούχους καθώς ο Κάρμο δεν έδιωξε την μπάλα και στη συνέχεια έκανε ένα άτσαλο μαρκάρισμα πάνω στον Ντουράν.

Ο Ντάγκλάς Λουίζ ανέλαβε την εκτέλεση αλλά η μπάλα βρήκε στο αριστερό δοκάρι του Τζολάκη και κατέληξε άουτ, με την Βίλα να χάνει μια τεράστια ευκαιρία για να μειώσει στο σκορ.

ΔΕΙΤΕ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΤΟ ΑΡΘΡΟ ΠΑΤΩΝΤΑΣ ΕΔΩ -- Πηγή: ieidiseis.gr